×

آفتابی یا مهتابی، کدام را انتخاب کنیم؟

مشاهده همه مقالات

آفتابی یا مهتابی، کدام را انتخاب کنیم؟

آفتابی یا مهتابی، کدام را انتخاب کنیم؟ شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که کدام رنگ را برای لامپ ها و پروژکتور های خود انتخاب کنیم، سفید یا زرد؟ مهتابی یا آفتابی؟ و این که هر کدام را در کجا باید استفاده کنیم، در این مطلب سعی میکنیم به این سوالات پاسخ دهیم پس با ما همراه شوید.

لامپ ال ای دی

رنگ نور یک لامپ ال ای دی LED و چراغ ال ای دی LED با شاخصی به نام دمای رنگ بر حسب کلوین توصیف میشود. دمای رنگ برای مشخص کردن رنگ منبع نور از طریق مقایسه آن با رنگ یک جسم سیاه تشعشع کننده استاندارد به کار می رود. جسم سیاه عنصری نظیر پلاتین است که هیچ نوری منعکس نمی کند و کل نوری که به آن تابیده میشود را جذب می کند.

هر چه عدد دمای رنگ بالاتر باشد، رنگ نور بیشتر به محدوده رنگهای سفید و سرد نزدیک است و هر چه این عدد کوچکتر باشد رنگ نور به محدوده رنگهای گرم ( نظیر رنگ نور لامپ التهابی) نزدیکتر است. دمای رنگ بیشتر از ۴۰۰۰ کلوین به عنوان نور سرد و دمای رنگ پایینتر از ۳۰۰۰ کلوین به عنوان نور گرم در نظر گرفته میشود. به منظور استاندارد کردن نور لامپ ها، آنها به سه گروه زیر تقسیمبندی میشوند

  • آفتابی یا سفید گرم (White Warm (ww :

نور این لامپ ها با دمای رنگ کمتر از ۳۳۰۰ کلوین باعث میشود که در محیط احساس گرم بودن و آرامش ایجاد شود. رنگ نور این لامپها مشابه لامپهای التهابی است. این لامپها برای محیطهایی که قرار است فرد در آن به استراحت بپردازد یا در آن احساس آرامش داشته باشد نظیر هتل ها، بیمارستان ها، اتاق خواب و نشیمن منازل، مهد کودک ها و سالن های کنفرانس مناسب می باشد.

  • سفید خنثی یا سفید سرد (White Neutral (wn :

نور این لامپ ها با دمای رنگ ۳۳۰۰ تا ۵۰۰۰ کلوین رنگ نوری بین آفتابی و مهتابی می باشد. این لامپ ها برای محیط های کاری نظیر کارگاه ها، دفاتر اداری، نمایشگاه ها، سالن های ورزشی، سالن انتظار، بانک ها، مراکز آموزشی و نیز آشپزخانه منازل ایده آل هستند.

  • مهتابی یا نور روز (White Daylight (wd :

این لامپ ها با تولید نوری با دمای رنگ بالاتر از ۵۰۰۰ کلوین بسیار مناسب برای تأمین روشنایی اماکنی هستند که به روشنایی زیاد نیاز دارند. به عنوان مثال: فروشگاه ها، سوپر مارکت ها، صنایع تولیدی، کارخانه ها و … می توانند از این لامپ ها استفاده نمایند.

نورهای طبیعی و سرد مانند نور مهتابی یا همان نور سفید، یادآور نور آفتاب ساعات وسط روز است و حس انرژی و شادابی را تداعی می کند و به همین دلیل استفاده از این نور برای محیط های کارگاهی و کاری بیشتر استفاده می شود. استفاده از نور سفید و مهتابی در دکوراسیون اتاق خواب، باعث اختلال در خواب و خستگی چشم می شود. هم چنین برای مطالعه و کارهای چشمی نزدیک باید از نور زرد استفاده کرد.

در دکوراسیون نشیمن و پذیرایی بهتر است از ترکیب نور سفید و زرد استفاده کنید، چراکه فعالیت های مختلفی بر حسب زمان در این فضا صورت می گیرد. در دکوراسیون آشپزخانه نیز استفاده از ترکیب نور سفید و زرد پیشنهاد می شود تا به تعادل رنگی رسیده، رنگ وعده های غذایی به درستی مشاهده شوند و به دلیل تنوع فعالیت ها چشم دچار خستگی و آسیب نشود.

در دکوراسیون سرویس بهداشتی اغلب از رنگ سفید استفاده می شود و نور سفید بر سردی فضا می افزاید. در این فضاها هم بهتر است ترکیبی از نور سفید و زرد را به کار ببرید. به طور کلی در بهترین حالت گفته می شود که از ترکیب نور زرد و سفید در فضای داخلی منزل استفاده کنید.

تفاوت لامپ آفتابی و مهتابی فقط در رنگ ظاهری نیست. هرکدام از این لامپ‌ها، ویژگی‌های جالبی دارند. تاثیر نورهای مختلف بر سلامتی افراد خانه، بزرگ یا کوچک به نظر رسیدن فضا و چگونه دیده شدن رنگ وسایل و لباس‌ها جالب است.

  • نورهای زرد و آفتابی، اشعه فرابنفش کمتری دارند

معمولا لامپ‌های مهتابی و سفید از لامپ‌های آفتابی، اشعه فرابنفش بیشتری دارند. اشعه فرابنفش یا همان UV، یک پرتو مضر است که می‌تواند باعث سرطان پوست، سوختگی قرنیه چشم و بیماری‌های دیگر شود. البته میزان اشعه فرابنفش که می‌تواند ضرر داشته باشد هم مهم است. لامپ‌ها به طور کلی میزان فرابنفش کمی دارند اما، بهتر است از لامپ‌های با رنگ متمایل به آفتابی و نور خورشید استفاده کنیم.

  • ما رنگ وسایل منزل و لباس‌ها را، با نور مهتابی و آفتابی، دو جور می‌بینیم

رنگ نور در نمایش رنگ وسایل خانه، تاثیر بسیار زیادی دارد. البته در نهایت همه چیز بستگی به سلیقه شما دارد.

  • با نورهای سفید، محیط خانه بزرگتر به چشم می‌آید

نورهای مهتابی و سفید، خانه را بزرگتر از ابعاد واقعی نشان می‌دهند.

افتابی یا مهتابی

هنگام خرید، به دمای رنگ لامپ که روی جعبه و بدنه آن نوشته شده، دقت کنید!

برای لامپ‌های خانگی ۳ رنگ اصلی داریم و هر کارخانه‌ای برای این رنگ‌ها اسمی گذاشته است. در هنگام خرید لامپ برای اینکه با نام‌های مختلفی چون نورِ روز، سفید یخی، آفتابی، سفید گرم، سفید سرد و … سردرگم نشوید، به عدد دمای رنگ لامپ دقت کنید. اگراین عدد در حدود ۳۰۰۰K بود، رنگ نور به آفتابی شبیه است. اگر عدد دمای رنگ به ۶۰۰۰K نزدیک بود، رنگ نور آن به سفید نزدیک است و و اعداد میانی، به رنگ‌های بین آفتابی و سفید نزدیکند.

مهتابی یا افتابی

  • دمای رنگ لامپ سمت چپ در حدود ۳۰۰۰K است و رنگش به آفتابی نزدیک است.
  • دمای رنگ لامپ وسط در حدود ۴۵۰۰K است و رنگش بین آفتابی و سفید است.
  • دمای رنگ لامپ سمت راست در حدود ۶۰۰۰K است و رنگش به سفید نزدیک است.

نتیجه : انتخاب رنگ لامپ ها و پروژکتور ها بستگی به کاربرد آن و جایی که میخواهید در آن استفاده کنید دارد و باید قبل از خرید به موارد بالا دقت کنید. امیدواریم با این مطلب تونسته باشه به سوالات شما پاسخ بدهیم. مقالات دیگر نوین تاب را در اینجا مشاهده نمایید. از همراهی شما متشکریم.

Thanks! You’ve been subscribed
to our mailing list.

آیا میخواهی بروز بمانی ؟
در خبرنامه ما عضو شوید.

[contact-form-7 404 "Not Found"]
Translate »
go to up