×

راهکارهای اجرایی کاهش مصرف انرژی

مشاهده همه مقالات

راهکارهای اجرایی کاهش مصرف انرژی

راهکارهای اجرایی کاهش مصرف انرژی  

 

 

۱-بهبود بهره وری در روشنایی

۲-استفاده از در و پنجره های upvc به جای آلومینیومی و آهنی

۳-استفاده از پوشش های سلولزی به جای رنگ در ساختمان

روشهای بهبود بهره وری روشنایی

 جریان نور

جریان نور مهمترین کمیت روشنایی است جریان نور یک لامپ عبارت است از کل نوری که در تمام جهتها ازآن ساطع می شود به عبارت دیگر جریان نور نیروی گرفته شده از یک منبع یا مولد روشنایی است .واحد جریان نور ،لومن است ،که به اختصار باlm  نشان داده می شود لامپها نیز همانند ماشین های الکتریکی بر حسب توان مورد مقایسه قرار می گیرد ،در حالیکه در ماشین های الکتریکی مثلا یک مولد برق ،توان الکتریکی با ۱۰،۱۰۰و یا ۵۰۰ کیلو وات داده می شود در مورد لامپها ،توان نورانی آن بر حسب لومن بیان می شود. این توان نوری را نباید با توان لامپ الکتریکی با واحد وات اشتباه کرد . توان الکتریکی اخیر در حالیکه توان گرفته شده از شبکه (توسط لامپ) را معین می سازد ،ولی معیاری برای توان نوری داده شده بوسیله لامپ نیست .مثلا یک لامپ ۱۰۰ وات رشته ای دارای توان نوری برابر ۱۵۳۰ لومن است .حتی در لامپهای مختلف نسبت بین این دو توان نیز متغیر است و از نحوه ساختمان لامپها و نوع آن پیروی می کند.

 

شدت روشنایی

از نظر فنی دانستن این موضوع که یک سطح تا چه اندازه زیر تابش نور قرار گرفته مهم است.زیرا آدمی مایل است بر روی این سطح ،اشیا را بدون خسته کردن چشم با تابش نور معینی ببیند واحد یا یکای شدت روشنایی لوکس است .شدت روشنایی یک لوکس عبارت است از روشنایی حاصل از تابش یک لومن بر سطحی به مساحت یک متر مربع

 

رابطه رو شنایی و بهره وری

 

رو شنایی مصنوعی خوب، مهم است چونکه تقریبا %۲۵ کار انجام شده در کارگاهها و کارخانه ها زیر نور مصنوعی است .روشنایی از اینرو می باید هدفمند ،اقتصادی، حافظ سلامتی و زیبا باشد.بنابراین فقط نباید به تولید نور و روشنایی فکر کرد بلکه ضرورت دارد به آثار فیزیولوژیک نور بر بدن انسان ،یعنی رابطه میان روشنایی و بینایی نیز توجه کرد،زیرا نور در حال و وضعیت انسان تاثیر میگذارد.در روشنایی غیر استاندارد و نا مناسب نه تنها قدرت دید انسان کاهش می یابد بلکه همچنین سرزندگی و شادابی خود را هنگامم کار از دست می دهدو در نتیجه بهره دهی و بازدهی افت می کند. اگر روشنایی در حد و اندازه استاندارد و پرتو افشانی و رنگ نور مناسب باشد قطعا بر کمیت و کیفیت کار افزوده خواهد شد و بدین ترتیب بهره وری کار خود به  خود بهبود خواهد یافت .دیگر آنکه حوادث کار نیز کاهش می یابد.

در روشنایی نه تنها شدت روشنایی استاندارد مهم است بلکه پخش نور و پدیده سایه اندازی از اهمیت زیادی برخوردار است .روشنایی خوب یا استاندارد به آن دسته از روشهای پرتو افشانی یا نور گسترانی گفته میشود ،که در کنار روشنایی مصنوعی از رو شنایی طبیعی یا نور روز نیز استفاده شود.

راهکارهای روشنایی

*استفاده هرچه بیشتر از آفتاب و روشنایی روز به دلایل مختلف از جمله حفظ سلامتی چشمها ،شادابی و سرزندگی و عدم افسردگی،صرفه جویی انرژی و بهبود بهره وری کار

*وجود پنجره های بزرگ در اتاقهای آفتابگیر و کنار زدن پرده ها به هنگام روز

استفاده درست و سنجیده از لامپهای فلورسنت پر بازده و کم مصرف به شکلهای گوناگون از جمله :گلابی،شمعی،کروی ومانند اینها برای سلیقه های مختلف.

*استفاده از لامپهای رشته ای موجود فقط و فقط در فصلهای پاییز و زمستان ن،زیرا لامپ پر مصرف و گرما زای رشته ای در واقع یک بخاری برقی کوچک است ،که در بهار و بویژه تابستان ،گرمای آن تحمل ناپذیر است .فزون برآن ،لامپهای رشته ای %۹۵ انرژی الکتریکی را مستقیما به گرما و حدود %۵ آن را به نور تبدیل می کنند،بنابراین نیک می توان گفت که لامپهای رشته ای یک هیتر برقی است ،که کمی هم نور از خود ساطع می کند.تنها ویژگی لامپ رشته ای،بهای ارزان آن است

*استفاده از روشهای پرتو افشانی فنی ،اقتصادی هدفمند حافظ سلامتی و زیبا

*توجه به جدول های مقادیر استاندارد شدت روشنایی بویژه جدول مقادیر رو شنایی اروپا

رعایت کردن توصیه ها و پیشنهادهای صاحبنظران مهندسی روشنایی

*روشنایی روز مهمترین و بهداشتی ترین منبع نور است ،که پیوسته در حال تلف شدن است .تابش طولانی لامپهای فلورسنت بویژه در ادارات (در  طول روز)با بهداشت چشم کم و ببیش در تضاد است ،در حالیکه رو شنایی روز برای سلامتی چشم مفید است

خلاف عقل است که به روشنایی روز با شدت ۱۰۰۰۰۰ لوکس بی اعتنا باشیم و اتاقهای خود را به طور مصنوعی با لامپهای پر مصرف و گرما زای رشته ای پرتو افشانی کنیم

   اگر کنار زدن پرده ها در طول روز مقدور نیست از تور نازک می توان استفاده کرد شیشه های پنجره ها برای عبور نور طبیعی می باید کاملا پاکیزه باشد دکوراسیون اتاق نیز اهمیت دارد وسایل و اسباب داخل اتاق لازم است طوری چیده شود که مانع از عبور نور نباشد.

در مناطقی که آسمان اغلب تیره و ابری است ،معمولا دیوارهای کلاس درس ،اتاقهای اداری و مانند اینها را با استفاده از پنجره های تمام قد به صورت دو جدار شیشه ای در می آورند تا بدین وسیله فضاهای میانی ساختمان از رو شنایی کافی بهره مند گردد

لامپ فلور سنت

ضریب توان یا کسینوس فی لامپهای فلورسنت ۱۰ تا ۶۵ وات بین %۲۷ تا %۵۲ است که با نصب خازن ۲ تا ۶ میکرو فاراد می توان آن را به ۰٫۹ رساند بهره نوری لامپ فلورسنت نسبت به لامپ رشته ای بسیار بهتر است مصرف برق چوک یا سیم پیچ راه انداز ۵ تا ۱۵ درصد توان لامپ است یاد آور می شود که مصرف بالاست یا راه انداز الکترونی نسبت به چوک یا راه انداز مغناطیسی کمتر است

 

 

لامپ فلورسنت طول لامپ جریان نور به لومن
۱۵ وات ۴۶ سانتی متر ۸۵۰تا۵۸۰
۲۰ وات ۶۱ سانتی متر ۱۱۴۰تا۷۶۰
۳۰ وات ۹۲ سانتی متر ۲۰۳۰ تا۱۳۵۰
۴۰وات ۱۲۲ سانتی متر ۲۸۵۰تا۱۹۰۰

 

لامپ فلورسنت کم مصرف و پر بازده

لامپ فلور سنت کوچک یا کمپکت از نظرروش تولید نور مرئی همانند لامپ فلورسنت عمل می کند ،لامپ فلورسنت پر بازده و کم مصرف اساسا می باید در جایی بکار رود که به روشنایی پیوسته نیاز داشته باشد و کثرت سوئیچینگ و قطع و وصل زیاد از طول عمر لامپ به طور جدی می کاهد.

شکل پایه لامپهای کم مصرف

به سبب بزرگی بخش بالاست الکترونی نصب آن در چراغهای مختلف نا ممکن است .برای استفاده در یک چراغ ویژه می باید لامپی با شکل مناسب آن چراغ انتخاب کرد.چراغهای امروزی می باید طوری طراحی شوند که با لامپهای مختلف کم مصرف با کلاهک E27 همخوانی داشته باشند.

گستره توان

لامپ کم مصرف به شکلهای گوناگون و توانهای مختلفی از۵ تا ۵۵ وات با شار نوری ۲۵۰ تا ۴۹۰۰ لومن ساخته می شوند

طرز کار بالاست یا راه انداز الکترونی

نخست برق ورودی ۲۲۰ ولت متناوب،از طریق یکسوساز به برق dc تبدیل شده و سپس در منبع تغذیه با فرکانس زیاد ، که دارای مدار مولتی ویبراتور دو ترانزیستوری به صورت پوشپول است ، سیگنالهای چارگوش با بسامد یا فرکانس نزدیک به ۴۰ khz تولید می شود.لامپ کم مصرف دارای مقاومت پی تی سی و فیلتر است .

توان مصرفی لامپهای کم مصرف در مقایسه با لامپ انرژی خوار رشته ای

توان مصرفی لامپهای کم مصرف معمولا ۹،۱۵ ،۱۸،۲۰ و ۲۴ وات است ،که به ترتیب معادل توان لامپهای رشته ای ۴۰،۶۰،۷۵،۱۰۰،۱۲۰ وات است.

رهنمود های ارزشمند

روشنایی پر بازده دیماند پیک را کاهش داده و معمولا کسینوس فی یا ضریب توان را افزایش می دهد.

روشنایی با لامپهای پر بازده و کم مصرف در کاهش انتشار آلاینده ها نقش ارزشمندی دارد.

هنگام تولید برق نزدیک به %۱۶ دی اکسید کربن،%۱۲ SO2 و %۲۲ NOX تولید می شود ،که با بهره گیری از روشنایی پر بازده ،یعنی استفاده از لامپهای فلورسنت کم مصرف می توان از میزان این آلاینده ها کم کرد.

یادمان باشد اسراف انرژی الکتریکی نیز در راستای افزایش آلاینده های محیط زیست است

با جایگزین کردن بالاست یا راه انداز الکترونی به جای چوکها ی مغناطیسی ،که به غلط ترانسفور ماتور گفته می شود ،در لامپهای فلورسنت می توان تا حدود %۴۰ از مصرف برق کم کرد

با استفاده از بالاست یا راه انداز الکترونی در مقایسه با چوک مغناطیسی لامپ فلورسنت در حدود ۶ تا ۸ وات به ازای هر لامپ می توان صرفه جویی کرد.

یاد آور می شود هنگام تعویض لامپهای فلورسنت ،مدار الکتریکی تمام بالا ستها بایستی قطع شود .

برای لامپهای کم مصرف نمی توان از بالاستهای دیمر دار استفاده کرد ،دیمر برای کاهش و تنظیم نور لامپ استفاده می شود .

با نزدیک کردن لامپ به سطح کار می توان بهره وری روشنایی را افزایش داد،مثلا در ادارات ،بهترین طرح روشنایی این است که از چهار لامپ فلورسنت آویز به صورت اضلاع یک مربع یا مستطیل استفاده کنید،در این طرح با حذف حبابهای لامپ فلورسنت و تنظیم ارتفاع لامپها می توان به سیستم روشنایی پر بازده ،کم مصرف و با بهره وری زیاد دست یافت.

عمر لامپهای کم مصرف ۱۰ برابر لامپهای انرژی خوار و گرمازای رشته ای است .

شدت روشنایی

از نظر فنی دانستن این موضوع که یک سطح تا چه اندازه زیر تابش نور قرار گرفته مهم است .زیرا آدمی مایل است بر روی این سطح  اشیا را بدون خسته کردن چشم با تابش معینی ببیند.واحد یا یکای شدت روشنایی لوکس است .شدت روشنایی یک لوکس (LUX ) عبارت است از روشنایی حاصل از تابش یک لومن بر سطحی به مساحت یک متر مربع .

 

شدت روشنایی خورشید(در روز تابستانی) ۱۰۰۰۰۰ لوکس
شدت روشنایی ماه در شب مهتابی ۱۵/۰ لوکس
شدت روشنایی کارهای دقیق چشمی ۵۰۰ لوکس

 

 

از آنجاییکه چشم قادر به تعیین شدت روشنایی نیست ،برای سنجش آن از دستگاه کوچک سنجش شدت روشنایی معروف به لوکس متر استفاده می کنند.واحدها یا دفترهای مدیریت مصرف برق و بهینه سازی انرژی برای سنجش شدت روشنایی اتاقها و محلهای مختلف اداری ،تجاری آموزشی ،خانگی،صنعتی به چنین وسایلی احتیاج دارند.

 

بهره نوری

بهره نوری یا لومن بر وات عبارت است از نسبت جریان نور یک لامپ بر توان الکتریکی آن که با واحد یا یکای LM/W نشان داده می شود.

 

 

گزینش نوع روشنایی

انتخاب نوع روشنایی بر حسب کاری که در فضای مورد نظر انجام می گیرد،تعیین می شود .مثلا دفتر ،سالن کارخانه ،اتاق نقشه کشی ،سالن سخنرانی یا کنفرانس با توجه به همین امر روش پرتو افشانی یعنی روشنایی مستقیم ،روشنایی نیمه مستقیم ،روشنایی نیمه مستقیم یکنواخت و روشنایی غیر مستقیم تعیین می شود.

یکنواختی روشنایی با تغییر دادن ارتفاع چراغ از سطح کار و در نظر گرفتن منحنی پخش نور به دست می آید. بخشی از نور تابیده شده به سقف و دیوارها بازگشت داده شده و بخشی جذب می شود.بنابراین ،نور پس از چند بار انعکاس و تلف شدن به سطح کار می تابد و از نظر اقتصادی مغایر با صرفه جویی است.ولی این روش پرتو افشانی از نظر یکنواختی نور و سایه اندازی مناسب بسیار قابل توجه است.

نوع فضا/فعالیت

 

حداقل شدت روشنایی توصیه شده به لوکس
اتاقهای اداری

 

۳۰۰
اتاقهای اداری گروهی

 

۵۰۰
اتاقهای اداری بزرگ

 

۷۵۰
دفتر نقشه کشی

 

۷۵۰
راهرو

 

۵۰
راه پلکان

 

۱۰۰
دستشویی

 

۱۰۰
محلهای سلف سرویس

 

۳۰۰
نمایشگاه(غرفه و سالن) ۳۰۰

 

کتابخانه ۳۰۰

 

کلاس درس ۳۰۰ تا ۵۰۰

 

کلاس درس بزرگ ۷۵۰
کلاسهای تخصصی  

۵۰۰

سالن نقاشی و نقشه کشی  

۵۰۰

سالن کنفرانس  

۵۰۰

اتاق جلسات

 

۳۰۰

 

 

   پرتو افشانی اتاقهای اداری :

از آنجا که اتاقهای اداری ، دفتر کار ، اتاق نقشه کشی و مانند اینها جزو فضاهای جدی به شمار  می آید ، بنابراین پرتوگسترانی یا نورافشانی آن می باید بوسیله لامپهای فلورسنت با نور سفید انجام شود . در اتاق کم نور ی با روشنایی نابسنده و غیر استاندارد نه تنها نیروی دید آدمی کاهش می یابد بلکه شادابی و شور و شوق خود را از دست می دهد و در نتیجه بازدهی و بهره وری افت می کند . دیگر آنکه دوری از آفتاب و عدم استفاده از نور روز ، کم کم مقدمات افسردگی را فراهم می سازد .

در ادارات برای پرتو فشانی اتاقها از لامپهای فلورسنت به تعداد زیاد گاه پراکنده و غیر اصولی استفاده می شود . در این طرح از اقدام ارزشمند کاهش فاصله ی لامپها و سطح کار و نور سفید برای محیط جدی استفاده شده است . در ادارات باید پرده ها را کنار زد و از روشنایی روز بهره مند شد .

 

مقایسه انواع لامپ :

در جدول زیر بهره نوری (لومن بروات ) جریان نور (به لومن) مصرف لامپ به (وات) و طول عمر آن داده شده است .

لامپ بهره نوری

(لومن بروات)

جریان نور

(لومن)

مصرف برق (وات) در لامپهای تخلیه ای با مصرف چوک طول عمر

(ساعت)

لامپ رشته ای

۲۲۰ ولت

۷۵/۱۰ ۴۳۰ ۴۰ وات ۱۰۰۰
۸/۱۳ ۱۳۸۰ ۱۰۰ وات ۱۰۰۰
لامپ فلورسنت w65سفید اونیورسال ۵۱ ۴۰۰۰ ۷۸ وات ۱۰۰۰۰
لامپ کم مصرف ۶۰ ۱۲۰۰ ۲۰ وات ۱۰۰۰۰
لامپ بخار جیوه w 80 HQL ۳۵ ۳۱۰۰ ۸۹ وات ۵۰۰۰
لامپ بخار سدیم w60 Na ۶۲ ۵۰۰۰ ۸۱ وات ۶۰۰۰
هالوژن ۲۵     ۵۰۰۰
نئون ۱۰     ۱۰۰۰
فلورسنت بی الکترود ۸۰     ۱۰۰۰۰
لامپ بخار سدیم ۹۶   ۲۰۰ وات ۶۰۰۰۰
لامپ زنون ۲۵   ۶،۱۰،۲۰ کیلو وات ۱۲۰۰۷۵۰۰ تا ۲۰۰۰

عمر لامپ رشته ای نزدیک به ۱۰۰۰ ساعت داده می شود .

 

 

منحنی پخش نور :

شدت نور عاملی جهت دار ست و در جهت های مختلف مقدار آن متفاوت است . منحنی پخش نور یک لامپ ، مقدار نور را در جهتهای مختلف نشان می دهد . برای ترسیم منحنی پخش نور ، مولد نور (لامپ) را بوسیله ی صفحه ای عمودی قطع کرده ، سپس شدت نور را در زاویه های مختلف نسبت به این صفحه بدست آورده و نقاط بدست آمده را هم وصل می کنیم . بدین ترتیب منحنی پخش نور بدست می آید . همانطور که ملاحظه می شود منحنی پخش نور نسبت به صفحه ی عمودی قطع کننده ی مولد نور (لامپ) قرینه است و با داشتن منحنی نیمه راست می توان منحنی نیمه چپ را نیز رسم کرد . معمولاً برای لامپها نیمی از منحنی پخش نور داده می شود . لامپهایی که مستطیلی است ، منحنی پخش نور از دو جهت بوسیله دو صفحه قائم قطع شده و دو منحنی پخش نور لامپ معمولاً برای جریان نور ۱۰۰۰ لومن داده می شود . در محاسبه روشنایی خیابانها از منحنی پخش نور برای انتخاب فاصله پروژکتورها استفاده می شود . افزوده می شود منحنی ایزولوکس یا «هم لوکس»  مکان هندسی نقاطی است با شدت روشنایی یکسان. منحنی ایزولوکس یا « هم لوکس » برای  حالتی رسم می شود ، که سطح کار (مثلاً زمین فوتبال یا بسکتبال و یا خیابان) از چند منبع پرتوافشانی شود . منحنی ایزولوکس نیز در پرتو افشانی خیابان مورد استفاده قرار می گیرد . گفتنی است یک سطح می تواند بی نهایت منحنی ایزولوکس داشته باشد .

کاهش عمر لامپ فلورسنت بر اثر کثرت سوئیچینگ :

جدول زیر ، کاهش طول عمر لامپهای فلورسنت را بر اثر قطع و وصل کم یا زیاد نشان می دهد .

چنانچه لامپ فلورسنت پیوسته روشن باشد و قطع و وصل آن در حداقل تعداد دفعات باشد طول عمر آن تقریباً ۲ برابر می شود .

ضریب افزایش طول عمر لامپ فلورسنت ساعات متوسط کارکرد لامپ به ازای هراستارت
۸/۱ لامپ فلورسنت پیوسته روشن باشد
۵/۱ ۱۲ ساعت
۲/۱ ۶ ساعت
۱ ۳ ساعت
۹/۰ ۲ ساعت
۷/۰ ۱ ساعت
۵/۰ نیم ساعت
۴/۰ ربع ساعت

 

 

طراحی روشنایی اتاقهای اداری :

امروزه به کمک کامپیوتر محاسبات روشنایی اتاقهای اداری را دقیقاً انجام می دهند . با استفاده از نمودار ۱ که برای اتاق اداری به مساحت ۲۰ متر مربع محاسبه شده به آسانی می توان جریان نور را به دست آورد . در گام نخست تعیین شدت روشنایی اتاقهای اداری بر اساس پیشنهادها و مصوبات کانون یا انجمن مهندسی نور و روشنایی لازم است .

نمودار ۱- جریان نور محاسبه شده برای اتاق اداری به مساحت ۲۰ متر مربع

 

 

مثال : مطلوب است محاسبه روشنایی بسنده اتاق داده پردازی یا داده آمایی به مساحت ۲۰ متر مربع . ابتدا با استفاده از جدول مقادیر استاندارد شدت روشنایی ، جدول ۱ شدت روشنایی بسنده اتاق داده پردازی را تعیین میکنیم .

شدت روشنایی نامی اتاق اداری و نوع کار
۳۰۰ لوکس کنفرانس و مانند آن
۵۰۰ لوکس اداری ؛ داده پردازی
۷۵۰ لوکس نقشه کشی مهندسی

جدول ۱- شدت روشنایی برای اتاقهای اداری

با استفاده از جدول ۱ شدت روشنایی استاندارد برابر با ۵۰۰ لوکس تعیین می شود . حال به نمودار ۱ بر می گردیم و روی محور افقی ۲۰ مترمربع را مشخص کرده و از آن نقطه خط عمودی رسم می کنیم تا خط مایل ۵۰۰ لوکس را در نقطه ای قطع کند . حال با توجه به رنگ دیوارها ، روشن یا نیمه روشن از نقطه تقاطع می توان خطی افقی رسم کرد .

اعداد سمت چپ برای دیوارهای نیمه روشن و اعداد سمت راست برای دیوارهای روشن صادق است. با فرض اینکه رنگ دیوارهای اتاق داده پردازی نیمه روشن است ، جریان نور برابر ۳۵۰۰۰ لومن از روی محور عمودی سمت چپ بدست می آید . با تقسیم کردن جریان نور بدست آمده بر جریان نور یک لامپ (مثلاً جریان نور لامپ فلورسنت ۴۰ وات) تعداد لامپهای لازم برای پرتوافشانی اتاق داده پردازی بدست می آید . یادآور می شود که نمودار ۱ برای اتاقهای اداری به ارتفاع ۵/۲ تا ۳ متر صادق است . آخرین مرحله در واقع آرایش فیزیکی یا چیده مان لامپهاست . در اینجا نیز بهترین طرح استفاده از چهار لامپ آویز است .

                

شکل ۱- سه نوع آرایش و چیده مان لامپ فلورسنت برای اتاق اداری با جریان نور محاسبه شده برابر  ۳۰۰۰۰ لومن

 با نزدیک کردن لامپ به سطح کار یعنی استفاده از لامپهای طرح آویز به آسانی می توان              بهره وری روشنایی را افزایش داد و از پراش و تلفات نور جلوگیری کرد . یکی از بزرگترین کاستیها در طرح روشنایی ادارات عدم استفاده از چراغهای آویز است . با استفاده از چراغهای آویز در خانه اداره و کارخانه ، فزون بر بهبود بهره وری روشنایی و استفاده از لامپهای کمتر ، در مصرف برق نیز می توان صرفه جویی کرد . حبابهای ضخیم و کدر لامپهای فلورسنت را می باید برداشت تا تلفات نور کاهش یابد و نور بیشتری به سطح کار برسد .

تمیز کردن مرتب لامپها ، حبابها و رفلکتورها از اهمیت زیادی برخوردار است . یادآور می شود روشنایی مفید بر اثر غبار گرفتگی چراغها به میزان زیادی کاهش می یابد و این موضوع در ادارات و کارخانه ها بیشتر صادق است . تمیز کردن لامپهای کم مصرف قدری دشوار است . تمیز کردن آن دسته از لامپهای کم مصرف که در داخل پوشینه ی شیشه ای قرار داردبه مراتب آسانتر است .

 

روشنایی معقول و استاندارد

 

روشنایی معقول و مطابق استاندارد به آن دسته از روشهای نور گسترانی گفته می شود که همراه آن از آفتلب  یا روشنایی طبیعی نیز تا حد امکان استفاده شود .آنچه در روشنایی علمی و صحیح می باید مد نظر ما باشد عبارت است از :

استفاده هرچه بیشتر از پنجره هاب بزرگ و قدی  و بهره گیری از نور آفتاب و روز،به منظور حفظ سلامتی چشم ،پوست و شادابی به هنگام انجام کار و نیز افزایش بازده و بهره وری کار(استفاده از در و پنجره های upvc که در بخش بعد توضیح داده می شود)

 

کنار زدن پرده ها در کلاسهای درس ،سمینارها ادارات ،آپارتمتنهای مسکونی از مهمترین اقدامات به شمار می رود.در صورتی که این کار نا ممکن باشد ،دست کم می توان از پرده های نازک یا تور استفاده کرد

 

پرهیز از بکار بردن لامپهای رشته ای به سبب مصرف برق زیاد و تحمیل هزینه اضافی (مصرف بیهوده برق و تلف کردن آن به صورت گرما)لامپهای کم مصرف در حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد انرژی الکتریکی را به گرما تبدیل می نماید در حالیکه لامپهای رشته ای نزدیک به ۹۵ درصد انرژی الکتریکی را مستقیما به گرما تبدیل می کنند.

یادآور می شود روشنایی موضعی بدون روشنایی عمومی جایز نیست.

 

استفاده از در و پنجره های upvc  به جای آهنی و آلومینیومی

 

مزایای درب و پنجره های دو جداره upvc

 

صرفه جوئی در مصرف انرژی

مقاوم در برابر اشعه ماورای بنفش(uv) و حذف اثرات مخرب آن

کاهش آلودگی صوتی

کاهش آلودگی هوا

کاهش تابش سرد

کاهش هزینه تاسیسات سرمایشی و گرمایشی در ساختمان

هوا بندی کامل

 

مقدار صرفه جوئی برای یک واحد مسکونی

 

مثال ارئه شده از یک واحد مسکونی در شهر تهران انتخاب شده که تقریبا می توان آن را متوسط نمونه واحد های ساخته شده در شهر های بزرگ و کوچک محسوب نمود. با توجه به این موضوع که معمولا در شهرهای بزرگ اجرای واحدهای با متراژ پایین تر معمول و در شهر های کوچکتر واحد های با متراژ بالا تر ساخته می شود این واحد انتخاب شده که مشخصات آن در جدول زیر به صورت خلاصه آمده است:

 

واحد مسکونی نمونه جهت محاسبه

مساحت ۱۰۰ مترمربع فضاها
مساحت پنجره ها ۱۵٫۷۵ مترمربع پذیرائی و آشپزخانه
تعداد پنجره ها ۷

 

عدد دو خواب
ارتفاع سقف ۲٫۷ متر آشپزخانه وانبار(آشپزخانه)
مساحت دیوار های خارجی ۱۵ مترمربع حمام وسرویس دستشویی

 

حال با توجه به شرایط بار اول بر مبنای وجود پنجره های یک جداره با پروفیل آلومینیومی که امروزه اغلب واحدهای مسکونی متاسفانه از این پتجره ها استفاده می کنند و یک بار با پنجره با شیشه دو جداره انجام و مقایسه میشود.

مساحت شیشه ها ۱٫۸ مترمربع
مساحت پروفیل ها ۰٫۴۵ مترمربع
ضریب انتقال حرارت شیشه تک جداره ۵٫۸

 

وات بر متر مربع  درجه کلوین
ضریب انتقال حرارت شیشه دو جداره ۲٫۸ وات بر متر مربع  درجه کلوین
ضریب انتقال حرارت پروفیل آلومینیومی ۷٫۵ وات بر متر مربع  درجه کلوین
ضریب انتقال حرارت پروفیل UPVC ۱٫۷ وات بر متر مربع  درجه کلوین

برای محاسبه بار گرمایش و سرمایش اختلاف دمای داخل و بیرون در زمستان و تا بستان بصورت زیر خواهد بود:

 

دمای آسایش داخل (زمستان) ۲۴ درجه سانتیگراد
دمای متوسط بیرون (زمستان) ۴ درجه سانتیگراد
اختلاف زمستانه ۲۰ درجه کلوین
دمای آسایش داخل (تابستان) ۲۶ درجه سانتیگراد
دمای متوسط بیرون (تابستان) ۳۶ درجه سانتیگراد
اختلاف تابستانه ۱۰ درجه کلوین

 

در صورت استفاده از پنجره آلومینیومی با شیشه یک جداره خواهیم داشت:

اتلاف حرارتی از پنجره آلومینیومی در زمستان: (همه پنجره های واحد)

Q=UAΔT = (1.8×۵٫۸+۰٫۴۵×۷٫۵)×۲۰×۷=۱۹۳۴٫۱ W

 

اتلاف حرارتی از پنجره آلومینیومی درتابستان: (همه پنجره های واحد)

Q=UAΔT=(1.8×۵٫۸+۰٫۴۵×۷٫۵)×۱۰×۷=۹۶۷٫۰۵ W                                                                        

در صورت استفاده از پنجره UPVCبا شیشه دو جداره خواهیم داشت:

اتلاف حرارتی از پنجره  UPVCدر زمستان: (همه پنجره های واحد)

Q=UAΔT = (1.8×۲٫۸+۰٫۴۵×۱٫۷)×۲۰×۷=۸۱۲٫۷ W

اتلاف حرارتی از پنجره  UPVC درتابستان: (همه پنجره های واحد)

Q =UAΔT =(1.8×۲٫۸+۰٫۴۵×۱٫۷)×۱۰×۷=۴۰۶٫۳۵ W                                                                             

 

اگر تعداد ساعات روشن بودن وسایل گرمایشی در زمستان ۲۰ساعت و در تابستان ۱۲ ساعت در نظر بگیریم خواهیم داشت

 بار حرارتی در صورت استفاده از پنجره آلومینیومی با شیشه یک جداره :

در زمستان(همه پنجره های واحد)     Qtw=Q×H=1934.1×۲۰=۳۸٫۶۸۲    kwhr/day

در تابستان(همه پنجره های واحد)     Qtw=Q×H=967.05×۱۲=۱۱٫۶۰۵     kwhr/day   

 

بار حرارتی در صورت استفاده از پنجره  upvcبا شیشه یک جداره :

در زمستان(همه پنجره های واحد)     Qtw=Q×H=812.7×۲۰=۱۶٫۲۵۴    kwhr/day

در تابستان(همه پنجره های واحد)     Qts=Q×H=406.35×۱۲=۴٫۸۷۶     kwhr/day   

 

اختلاف استفاده از پنجره upvc با پنجره آلومینیومی در زمستان و تابستان:

درزمستان (بارگرمایشی صرفه جوئی شده)

         kwhr/day                       ۴۲۸ =۲۲٫ ۱۶۲۵۴ ΔQ=Qtw1-Qtw2=38.682

درتابستان (بارگرمایشی صرفه جوئی شده)

۶٫۷۲۹             kwhr/day Q=Qts1-Qts2=11.605-4.876=Δ

 

اگر پنج ماه از سال را فصل سرد و پنج ماه را فصل گرم در نظر بگیریم بار حرارتی و برودتی صرفه جوئی شده در سال در این واحد مسکونی به صورت زیر خواهد بود:

درزمستان:بارگرمایشی صرفه جوئی شدهQyearlyheating=ΔQ×۱۵۰=۲۲٫۴۲۸×۱۵۰=۳۳۶۴٫۲                                                                                                                       Qyearlyheating=ΔQ×۱۵۰=۶٫۷۲۹×۱۵۰=۱۰۰۹٫۳۵

مقدار تجمعی صرفه جوئی در یک واحد مسکونی                Qyearly=3364.2+1009.35=4373.55

 

در این مثال فرض شده است که دو ماه از سال از وسائل سرمایشی و گرمایشی استفاده نشود.

 

مقدار صرفه جوئی در سطح ملی

طبق آمار رسمی منتشر شده از سوی وزارت مسکن و شهرداری آمار ساخت وساز بخش مسکن در سال ۱۳۸۳ به ۷۴۴ هزار واحد مسکونی رسیده است اگر این آمار را بدون رشد برای سال ۱۳۸۴ نیز در نظر بگیریم میتوان نتیجه گرفت که فقط با تغییر پنجره های استفاده شده در واحد های نو ساز  در حین ساخت از پنجره های عایق استفاده شود می توان چه میزان صرفه جویی حاصل نمود.البته این صرفه جوئی صرفا با تغییر پنجره است و سایر امور بهینه سازی مصرف سوخت می تواند این مقدار را افزایش دهد.

Kwhr/year

Qyearly=4373,55×۷۴۴,۰۰۰=۳,۲۵۳,۹۲۱,۲۰۰                                                                                                           

اگر قیمت هر کیلو وات انرژی ۶۰۰ریال باشد قیمت صرفه جوئی حاصله برابر است با:

 

Total conservation price=3,253,921,200×۶۰۰=۱,۹۵۲,۳۵۲,۷۲۰,۰۰۰ Rials

لذا حدود ۱۹۵ میلیارد تومان صرفه جوئی سالانه از تعویض پنجره های معمولی به پنجر های upvc حاصل خواهد شد.

سایر هزینه ها :

همواره به نظر میرسد که صرفه جوئی حاصل از تغییر پنجره های عایق حاصل از تغییر مقدار ضریب انتقال حرارتی U-VALUE است. این موضوع در قوانین کشور یعنی مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان نیز به همین صورت در نظر گرفته شده است.اما دو موضوع دیگر نیز در پنجره ها رخ میدهد که کمتر به آنها پرداخته شده است:

نفوذ هوا (Air Infiltration)

پنجر های upvcبه جز تغییر در ضریب انتقال حرارت باعث می شوند تا نفوذ هوا به حداقل برسد یکی از مواردی که باعث افزایش تعداد دفعات هوای داخل شده و اتلاف حرارتی را به اندازه یک سوم تعداد تعویض هوا در حجم داخلی ساختمان ایجاد می کند درزبندی نامناسب پنجره هاست .پنجره های  upvcبدلیل درزبندی کامل موجب می شوند تا از ورود نسیم سرد در زمستان و نسیم گرم در تابستان به داخل جلوگیری شود در نتیجه شرایط آسایش حرارتی با صرف انرژی کمتری قابل حصول است ورود نسیم سرد از پنجره های فولادی یا آلومینیومی بدون درزبندی را تقریبا همه در زمستان تجربه نموده اند.و گاهی برای مبارزه با آن از نوار های درز گیر استفاده می شود که تا حدودی مشکل را کاهش می دهد اما عمر کم و کیفیت پایین درزبندی باعث میشود که مشکل کاملا مرتفع نگردد

کاهش نفوذ هوا همچنین باعث  کاهش ورود گرد و غبار شده که خود ضمن کاهش هزینه های نظافت و نگهداری باعث افزایش سلامت و بهداشت ساکنین نیز می گردد.

۲٫تابش سرد (Cold Radiation)

 

عامل دیگری که موجب سلب آسایش حرارتی در ساختمان های موجود می گردد تابش سرد از سطوح است در واقع هر سطحی دمایی که دارد را به محیط تایش  میکند یعنی اگر در مقابل سطح یخ با دمای صفر درجه قرار بگیرد دمایی را که احساس خواهید کرد ترکیبی است از دمای هوا و دمای یخ که موجب میشود فرد دمایی تقریبا نصف دمای هوا را احساس کند . برای مثال اگر دمای هوا در آن لحظه ۲۶ درجه سانتیگراد که دمای نسبتا گرمی است باشد آنرا ۱۳ درجه یعنی خیلی سرد احساس خواهد کرد . همین اصل در پنجره ها نیز رخ میدهد به این دلیل که پنجره های فولادی با شیشه یک جداره دمای بیرون را به راحتی بداخل منتقل می کنند و برای مثال در دمای ۵- درجه هوای بیرون دمای سطح شیشه در داخل به حدود صفر می رسد و در نتیجه مسئله مشابه ایستادن مقابل یک سطح یخ رخ می دهد عکس این مسئله در تابستان دمای گرم نیز تکرار می شود که خود موجب اتلاف شدید انرژی می گردد زیرا به ازای هر یک درجه تغییر درجه حرارت داخل مصرف انرژی ساختمان ۶% افزایش می یابد . این بدان معنی است که در صورت تغییر ۵ درجه ای دمای داخل ۳۰% مصرف انرژی بیشتر می شود. در صورت استفاده از پنجره های UPVC که دارای شیشه های دو جداره با فاصله پر شده از گاز بی اثر باشند دمای سطح شیشه داخلی و پروفیل ها تقریبا با دمای هوای اتاق برابری می کند . در نتیجه در داخل فضایی که پنجره UPVC  دارد در مقایسه با اتاقی که پنجره های فولادی یک جداره دارد احساس حرارتی مطلوب تری در تابستان و زمستان برای ساکنین ایجاد می کند.

رنگ آمیزی دیوارها با استفاده از پوششهای سلولزی

 

پوششهای سلولزی که از رنگها ی بسیار متنوع و زیبایی برخوردار است از الیاف تشکیل شده و با خواص ویژه و مزایای فراوان خود(که ذکر همه آنها مربوط به این مبحث نیست)جایگزین مناسبی برای رنگهای ساختمان می باشد ،خاصیت عایق بودن  الیاف سالهاست که پذیرفته شده است و بیشتر خاصیت عایق بودن مجمع الیاف (از نظر حرارت)به علت این است که همواره هوا در داخل فضاهای موجود در داخل آن ساکن می گردد . دیوار پوشیده از پوشش های سلولوزی از اتلاف حرارت در فصل زمستان می کاهد . همه ساختمان ها از طریق دیوارها و جداره ها مقداری گرما از دست می دهد که این پوششها کاملا این فضاها را پر می کند ضمن آنکه با جلوگیری از برخورد مستقیم تابش خورشید سرمایش تابستانی را تامین می کند . هوا گرم بین دیوار بیرونی و هوای ساکن بین الیاف بالا رفته و از میان سوراخ های روکاری به بیرون جریان می یابد  در نتیجه از میزان بار سرمایشی ساختمان کاسته شده و هو.ای تهویه ای تازه مستقیما از دریچه های فرعی هوا به داخل ساختمان کشیده می شود بدین صورت هوای گرم و سرد پس از برخورد با دیواره های پوشیده شده با این الیاف ها به یک سد انتقال حرارتی برخورد می نماید و این خود مطلبی است که مورد توجه سازمان بهینه سازی مصرف انرژی می باشد همچجنین عدم استفاده ازمواد نفتی و فرار در ساختار این پوشش ها که چه در موقع اجرا مواد فرار وجود ندارد که باعث ایجاد حساسسیت برای مصرف کنندگان و محیط اطراف باشد و چه در موقع تولید پسابی در این زمینه موجود نمی باشد باعث سلامت محیط زیست می گردد چرا که مسئله آلودگی مواد نفتی بصورت تاثیرات دراز مدت یا کوتاه مدت نمایان می شود کاهش در انتقال نور که موجب ممانعت عمل فتوسنتز گیاهان می گردد حاصل پسابهای نفتی می باشد ترکیبات هیدروکربنی اشباع با نقطه جوش بالا و آروماتیک ها مِ تواند اثرات فجیع بر روی انواع مختلف موجودات داشته باشد سرنوشت ترکیبات آلی که وارد زنجیره غذایی موجودات شده اند مطالعه شده است نتایج نشان می دهد که هیدرو کربن صنعتی زمانی که یک بار به داخل بدن موجود زنده رفته باشد نیز پایدار می ماند .

یکی دیگر از آلوده کنندگان محیط زیست فلزات سنگین می باشد فلزات جز مفیدترین مواد و اولین عناصری هستند که توسط انسان شناخته شدند و مهم  ترین نقش را در توسعه ایفا می گردد . امروز یک فلز اورانیوم راه حلی برای حل مبرم ترین مشکل بشر یعنی کمبود انرژی شناخته شده است که بسیار ارزشمند می باشد ولی در کنار آن هر چه در صنایع دیگر امکان استفاده کمتر ار این فلزات سنگین که به طور کل Ba-Cd-Cn-Pb- Mg- Ni-Cu-Sn-V هستند باشد آلودگی زیست محیطی به حداقل خواهد رسید با این هدف پوشش های سلولوزی بدون استفاده از حتی  یک فلز سنگین تهیه می شود که ازاین بابت تامیم کننده سلامت مصرف کنندگان می باشد یکی از موارد مطرح در جوامع مدرن بشری بازیافت محصولات پس از پایان دوره مصرف می باشد که از این جهت نیز این محصولات به چرخه طبیعت باز می گردد و حافظ ذخایر انرژی هستند .

 

Thanks! You’ve been subscribed
to our mailing list.

آیا میخواهی بروز بمانی ؟
در خبرنامه ما عضو شوید.

[contact-form-7 404 "Not Found"]
Translate »
go to up